W tym miejscu będę umieszczać wszystkie programy, narzędzia, jakie wykorzystuję w życiu codziennym oraz w pracy. Myślę, że może niektóre z nich mogą być bardzo pomocne dla czytelnika mojego bloga. Postaram się każde z nich krótko opisać. Zwrócę jednak uwagę, że część z nich może zawierać linki referencyjne. To oznacza, że po zarejestrowaniu się, oboje powinniśmy otrzymać jakiś bonus, który możemy wykorzystać.
Tworzenie grafiki i obróbka zdjęć
- Midjourney – W jaki sposób sztuczna inteligencja może tworzyć obrazy? O tym już wkrótce na moim blogu. Używam Midjourney do generowania różnych grafik.
- Snapseed – Bardzo dobry edytor zdjęć dostępny na telefony z Androidem i iOS. Jak zależy mi na szybko edytować jakieś zdjęcie to Snapseed mi w tym pomaga.
- Scrambled Exif – Pomaga mi w usunięciu danych EXIF z zdjęć, które publikuję w sieci.
- Huemint – genialne rozwiązanie, które pomaga dobrać kolory i zobaczyć jakby wyglądały one w końcowym projekcie.
Analiza danych
- Power BI Desktop – Bardzo dużo pracuję w Excel. Power BI to narzędzie do analizy danych, które pozwala na łatwe tworzenie wizualizacji i raportów z różnych źródeł danych. Dzięki Power BI Desktop, który jest jednym z elementów tego narzędzia, mogę importować dane z różnych źródeł, takich jak arkusze kalkulacyjne, bazy danych czy plików tekstowych, a następnie przetwarzać je, aby uzyskać cenne informacje i wnioski.
- ChatGPT – ChatGPT pomaga mi w automatyzacji rutynowych zadań i pomaga mi w zwiększeniu produktywności i efektywności. To oznacza, że jestem w stanie poświęcić więcej czasu na inne czynności, które pozwalają mi na osiągnięcie założonych celów.
Nauka
- Preply – Korzystam z platformy Preply do nauki języka angielskiego 🇬🇧. Staram się podciągać mój poziom i swobodę wypowiedzi, a bez takich ćwiczeń na pewno swojego celu nie zrealizuję. Platforma pozwala na naukę nie tylko języka angielskiego, ale również i wielu innych języków. Aplikacja jest dość prosta w obsłudze, dostępna na PC (przez przeglądarkę) oraz na urządzenia mobilne. Idea sama w sobie jest dość prosta. Wybieramy naszego nauczyciela (jest wielu native speakerów). Umawiamy się na konkretną godzinę i zaczynamy zajęcia. Rejestracja z mojego linku pozwoli Wam uzyskać 70% rabat na pierwszą lekcję. Także jeśli sami macie ochotę poprawić Wasze umiejętności i obycie z językiem obcym to polecam.
Komunikacja
- Orange Flex – Chyba jedna z ciekawszych ofert na rynku. Całkiem niezła ilość danych za nie dużą cenę. Dodatkowo korzystanie z Social Mediów nie wykorzystuje pakietu danych.
Dostaniesz 30 zł, które wykorzystasz na Flexa lub zwrócisz sobie na kartę. Aby dołączyć pobierz aplikację, zarejestruj się, wpisz kod PRZEMYSLAWN8QA przed wyborem metody płatności i aktywuj Plan. Link do aplikacji: Aplikacja Orange Flex
- Signal – Na samym początku powiem, że to nie jest tak, że tylko wykorzystuję Signal, bo korzystam również z Whatsapp i Messenger, ale stopniowo jednak staram się na niego w pełni przechodzić. Dlaczego mogę polecić Signal? Bo to prawdopodobnie najbezpieczniejszy komunikator na świecie, który po pierwsze jest darmowy, po drugie posiada otwarty kod dla systemów Android oraz iOS oraz samego serwera, po trzecie korzysta z szyfrowania end-to-end. Nikt nie jest w stanie odczytać wiadomości, oprócz samego adresata, który korzysta z tego komunikatora. Signal ma bardzo dobrą reputację i mogę go polecić. Na temat tego komunikatora polecam poczytać artykuły na niebezpieczniku.
Poszukiwanie informacji
- Mastodon – Mastodon to otwarta sieć społecznościowa, która pozwala użytkownikom tworzyć i udostępniać treści, takie jak posty, zdjęcia i filmy. Mastodon jest częścią większej sieci, zwanej Fediwersum, co oznacza, że istnieją różne serwery, które działają jako niezależne instancje, ale wszystkie są połączone. Użytkownicy Mastodon mogą komunikować się między sobą, będąc na różnych serwerach. Jest to alternatywa dla popularnych sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.
- Twitter – Jestem użytkownikiem Twittera już od 2013 roku. Głównym założeniem tego serwisu jest „ćwierkanie”, czyli krótkie przekazywanie informacji mieszczącej się w 280 znakach (wcześniej było to 140). Twitter jest jednym z miejsc, w których poszukuję ciekawych dla mnie informacji. Na moim prywatnym koncie mam stworzone listy obserwowanych przeze mnie profili. Każdy z nich jest ustawiony tematycznie wg moich zainteresowań. List nie udostępniam publicznie. Do ich przeglądania używam wewnętrznego narzędzia TweetDeck.
- Feeder – Feeder to czytnik RSS, który pozwala na odkrywanie nowych treści z różnych źródeł w jednym miejscu. Dzięki niemu możesz subskrybować ulubione blogi, serwisy informacyjne czy strony branżowe i mieć dostęp do nich, bez potrzeby przeglądania każdej z nich osobno. To idealne narzędzie dla osób, które chcą być na bieżąco z różnymi tematami i nie chcą tracić czasu na przeglądanie wielu stron internetowych.
Inne
- Bitwarden – Bitwarden to narzędzie do zarządzania hasłami, które pozwala na automatyczne generowanie silnych haseł oraz bezpieczne ich przechowywanie i udostępnianie. Dzięki temu można uniknąć używania tych samych haseł dla różnych kont oraz zwiększyć swoje bezpieczeństwo online. Bitwarden jest również kompatybilny z różnymi urządzeniami i pozwala na synchronizację swoich haseł, co oznacza, że zawsze masz do nich dostęp, gdziekolwiek jesteś.
- NextDNS – NextDNS działa jak niezawodny strażnik online. Blokuje złośliwe strony internetowe i chroni Cię przed atakami phishingowymi.
Hosting
- MyDevil – Korzystam z tego hostingu już od 2018 roku. Na nim stoi moja strona, która jest oparta o silnik WordPress’a. Z dostępnych pakietów wystarcza mi, póki co ten podstawowy o nazwie MD1. Jeśli chodzi o koszty, to bardzo często są promocje, które pozwalają założyć lub przedłużyć konto za nie dużą opłatą. Mogę go polecić.
Wpis będzie przeze mnie ciągle aktualizowany. To tylko garstka narzędzi, które wykorzystuję na co dzień.