Home Assistant — otwarty system automatyki budynkowej
To otwarty projekt, który stawia na lokalną kontrolę i prywatność. Home Assistant pozwala integrować wiele systemów w jeden główny, który zarządza nimi wszystkimi. W zasadzie, dzięki HA, nie ma ograniczeń w tworzeniu bardzo zaawansowanej automatyki budynkowej. Wystarczy odpowiednio dobra maszyna i trochę czasu, aby stworzyć Smart Home marzeń.
Chciałbym Ci przedstawić na przykładzie urządzenia Raspberry Pi 4, w jaki sposób zainstalować, a następnie skonfigurować Home Assistant, aby działał z systemem Supla. Na samym początku zaznaczę — wiem, że jest wiele metod na instalację HA oraz że ta metoda instalacji na Raspberry Pi nie jest najlepszym wyborem. Mimo wszystko chciałbym się skupić na jednej metodzie i jednym urządzeniu, aby szybko i łatwo przedstawić jak zrobić integrację Supla z Home Assistant. Zapraszam do dalszej lektury.
Instalacja Home Assistant
Poniższy opis powstał w oparciu o:
- Raspberry Pi 4
- Karta microSD 64GB (Home Assistant nie powinno się instalować na kartach SD — ze względu na częste awarie — lepiej już to zrobić na dysku SSD — po więcej informacji zapraszam do Google)
Na samym początku zaproszę Cię na moją grupę Facebook. W grupie poruszamy tematy związane z nowymi technologiami (mniej o HA i Supli, więcej o tech). A jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje w Supli i w innych tech nowościach to obserwuj mój profil na Twitter i Facebook.
Zaczynamy:
1. Przechodzimy na stronę: https://www.raspberrypi.com/software/ i pobieramy program.
2. Po pobraniu i instalacji programu możemy go uruchomić. Następnie zainstalujemy system Home Assistant z gotowego repozytorium. Wybieramy przycisk CHOOSE OS i z listy należy wskazać interesujący nas system. Przechodzimy do Other specific-purpose OS.
3. Następnie naciskamy opcję Home assistants and home automation.
4. W kolejnym kroku z listy systemów należy wybrać Home Assistant.
5. Czas na określenie, którą wersję będziemy używać. W moim przykładzie będzie to wersja przeznaczona dla urządzenia Raspberry Pi 4. Z listy decyduję się na najnowszą wersję, czyli Home Assistant OS 9.5.
6. Po wybraniu odpowiedniego systemu przechodzimy do kolejnego kroku jakim jest wybór dysku, na którym zostanie zainstalowany nasz Home Assistant.
7. Zaznaczam moją kartę microSD.
8. Po wybraniu dysku naciskam przycisk Write a program przystępuje do instalacji HA.
9. Po poprawnym wgraniu HA na dysk zobaczymy taki komunikat.
10. Czas na podłączenie naszej maliny do routera. Zdecydowanie zalecam podłączenie Home Assistant po kablu Ethernet. Wystarczy sprawdzić jaki adres router przydzielił naszej „malince”.
11. Mamy już przypisany adres IP do naszego Raspberry Pi możemy przejść do naszego nowego systemu. W tym celu w przeglądarce przechodzimy na adres np. 192.168.1.1:8123 (w tym miejscu podajemy Wasz adres IP do HA i port 8123). Powinna pojawić się strona, która informuje nas o tym, że system jest przygotowywany.
Dzień dobry,
a co w sytuacji gdy MQTT broker jest już skonfigurowany do innych celów?