Czym są linki bezpośrednie i na co pozwalają?
To pytanie, na które zadam postaram się odpowiedzieć.
W systemie Supla link bezpośredni to element, który bezpośrednio kieruje do wcześniej zdefiniowanej akcji lub informacji np. o statusie urządzenia. Wszystko z pominięciem aplikacji Supla. Taki link można uruchomić w przeglądarce komputera, za pomocą skrótu w telefonie lub tablecie bądź z innego urządzenia (opcja dla bardziej zaawansowanych).
Jakie akcje jesteśmy w stanie wykonać? Przykłady:
AKCJA: Otwórz/zamknij bramę, zamknij roletę, wyłącz światło.
ODCZYT: Czy brama jest otwarta? Jaki jest poziom zamknięcia rolety? Czy oświetlenie, które ma być wyłączone, rzeczywiście jest wyłączone?
Link bezpośredni jest charakterystyczny dla każdego z urządzeń. Ponieważ może wykonywać inną funkcję. Gdzie znajdziemy linki? Zapraszam do dalszej części.
Jak stworzyć link bezpośredni w systemie Supla?
1. Jeśli chcecie stworzyć link bezpośredni to powinniście zalogować się do konta Supla i następnie przejść do zakładki automatyka i tam znajdziecie linki bezpośrednie:
2. Po otwarciu zakładki możemy stworzyć nasz pierwszy link. Naciskamy przycisk Utwórz nowy link bezpośredni.
Przykład odczytu zużycia energii z monitora MEW-01
3. W tym miejscu wybieramy interesujące nas urządzenie. Na samym początku stworzę link, który będzie odczytywać wartość zużycia energii elektrycznej z kanału Monitor energii (urządzenie MEW-01). Wybieram wspomniany kanał.
4. Pojawi się okno, gdzie dokładnie ustalimy parametry naszego linku oraz będziemy mogli ten link skopiować.
Napiszę tutaj trochę wyjaśnień co oznaczają poszczególne pola. Zaczynamy od lewej strony:
- Szczegóły:
- Podpis: nazwa naszego linku,
- Włączone: ustalamy czy link jest aktywny (możemy go oczywiście dezaktywować),
- Dozwolone akcje: odczyt lub inna akcja np. zamknij, otwórz – zależne od typu urządzenia,
- Dla urządzeń: Opcja dla zaawansowanych, która pozwala na wykonanie akcji linku bezpośredniego, podając jego unikalny identyfikator w treści żądania HTTP PATCH (bez ujawniania linku w logach dostępowych serwerów, przez które przechodzi Twoje żądanie).
- Kanał — wybrane przez nas urządzenie;
- Historia wykonań — w tym miejścu pojawią się logi, kiedy dany link był otwierany i z jakiego adresu IP;
- Okres działania — możemy ustalić zakres czasu, w którym link będzie działać;
- Limit wykonań — ile razy będzie możliwe aktywowanie linku, możemy ustalić wartość bez limitu, który pozwoli na nieograniczoną ilość otwarć lub 1, 2, 10, 100 oraz wartość niestandardową (ustaloną przez nas). Po osiągnięciu limitu link staje się nieaktywny;
UWAGA! Gdy Po zapisaniu naszego linku i wyjściu z tego okna nasz link będzie niewidoczny. Nie ma możliwości wejścia i ponownego jego skopiowania. Tak więc gdy tylko go zobaczycie, to należy go zapisać w bezpiecznym miejscu. W przeciwnym wypadku będziecie musieli stworzyć nowy.
5. Tak więc gdy mamy skopiowany nasz link, to możemy uruchomić wcześniej zdefiniowaną akcję. W tym przykładzie link odczytuje wartość energii czynnej pobranej z urządzenia MEW-01.
6. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejrzeć go w formacie JSON. Dopisujemy na końcu adresu:
?format=json
lub też naciskamy znak zapytania „?” pod ikoną, która otworzy nam szczegółowe informacje:
Przykład przełączenia oświetlenia z przycisku PNW-01
7. Tym razem stworzymy inny link, który będzie wywoływał akcję Przełącz (czyli przełączenie stanu na zmianę załącz/wyłącz). Nasz adres jak już wspomniałem przełączy urządzenie PNW-01, które aktualnie jest podpięte pod oświetlenie choinkowe. Zauważcie, że gdy zaznaczyłem w dozwolonych akcjach opcję Przełącz, to pojawia się zakładka w której jest adres URL a na końcu komenda /toggle.

8. Po otwarciu wcześniej skopiowanego adresu URL, następuje naprzemienne załączanie i wyłączanie urządzenia. Dzieje się to każdorazowo po odświeżeniu adresu w przeglądarce internetowej.

Przycisk odśwież przedstawia aktualny status urządzenia. Powyżej możecie zauważyć, że oświetlenie jest załączone.
Zastosowania linków bezpośrednich
Tak naprawdę istnieje wiele zastosowań linków bezpośrednich w systemie Supla. Takie, które teraz przychodzą mi na myśl to np.:
- sterowanie z poziomu przeglądarki komputera i telefonu,
- sterowanie z innego oprogramowania lub systemu,
- wykorzystanie linków w utworzonych widgetach na telefonie lub tablecie (szybkie uruchomienie urządzenia po kliknięciu w ikonę, bez konieczności otwierania aplikacji),
- skróty internetowe uruchamiane bezpośrednio przez komputer,
- wykorzystanie informacji o statusie urządzenia lub zmierzonych parametrów w innym oprogramowaniu lub systemach,
- Automate, IFTTT, Integromat, i inne rozwiązania do automatycznego uruchamiania wcześniej zdefiniowanych szablonów,
- wiele innych zastosowań,
Duża zaletą linków bezpośrednich w systemie Supla z pewnością są dostępne funkcje m.in. określenie ważności danego linku z ustaleniem limitu wywołań. Wy jakie znajdujecie zastosowanie? Korzystacie z tych linków?
W kolejnym wpisie przedstawię w jaki sposób uruchamiać urządzenie z stworzonych szybkich skrótów w telefonie np. otwieranie i zamykanie bramy.
Pełna jawność. Jako pracownik firmy ZAMEL, opisuję w moim blogu produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa. Niektórzy mogą zobaczyć w tym wpisie promocję marki ZAMEL i mają do tego pełne prawo.
Zostaw odpowiedź