Do czego służy RNW-01?
RNW-01 to nadajnik systemu Supla, który pozwoli na uruchamianie pojedynczych urządzeń czy ich grupy z dowolnego miejsca w naszym domu.
Interfejs RNW-01 swoją wielkością jest taki sam jak zwykły odbiornik systemu Supla ZAMEL. Instalujemy go w puszcze elektrycznej o średnicy 60mm pod klawiszem monostabilnym lub bistabilnym. Sugeruję, aby wybierać puszki pogłębiane, ponieważ podłączenie jest znacznie prostsze. Urządzenie zasilamy z sieci o napięciu 230V AC.
RNW-01 posiada 4-wejścia sterujące, które korzystają z nowej funkcjonalności systemu Supla, jakimi są wyzwalacze akcji. O tym jednak napiszę coś więcej później. Wyzwolenie wejścia sterującego może być przez L oraz N.
Pełna jawność. Jako pracownik firmy ZAMEL, opisuję w moim blogu produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa. Niektórzy mogą zobaczyć w tym wpisie promocję marki ZAMEL i mają do tego pełne prawo.
Nadajnik dodajemy przez aplikację Supla do naszego konta tak jak pozostałe sterowniki systemu. Z tą różnicą, że po sparowaniu urządzenie, nie jest widoczne w aplikacji, tylko na naszym koncie Supla Cloud. Jeśli jesteście nowymi użytkownikami systemu, dowiedzcie się jak dodawać urządzenia z tego poradnika.







Konfiguracja wyzwalaczy akcji
Najczęstszym pytaniem wśród użytkowników systemu Supla jest: Jak wykonać sterowanie centralne rolet i oświetlenia? Interfejs 4-wejść RNW-01 może nam w tym pomóc.
Poniżej zamieściłem zrzut aplikacji, który przedstawia 4 pojedyncze rolety. W rzeczywistości podłączone są 2 sterowniki rolet SRW-02M (w wersji modułowej). 1 sterownik SRW-02M pozwala na sterowanie z osobna 2 rolet.
1. Po dodaniu RNW-01 do naszego konta Supla zobaczymy go w zakładce Moja SUPLA. Przejdźmy do szczegółów tego urządzenia.
2. Gdy przejdziemy szczegółów, zobaczymy 4 dostępne kafelki, które odpowiadają wyzwalaczom akcji. Każdy z nich przypisany jest do 1 z wejść sterujących RNW-01. Wybierzmy pierwszy.
3. W oknie edycji wyzwalaczy akcji (dla wejść sterujących od 1 do 4 – numery kanałów od 0 do 3) ustalamy ich działanie. Dla każdego z wejść sterujących RNW-01 możemy wybrać 6 różnych akcji. Przytrzymania przycisku, wciśnięcia przycisku 1x i tak kolejno do 5x.
4. Ustawimy nasze rolety, które już mamy dodane do naszego systemu. Wejście sterujące RNW-01 musi zamykać grupę rolet, ale dopiero po jednokrotnym naciśnięciu przycisku. Tak więc wybieramy dla Wyzwalacza wciśnięcie 1x -> grupę kanałów Wszystkie rolety -> zasłoń. Na koniec warto nazwać kanał, aby się nie pogubić. Zapisujemy zmiany.
5. Skonfigurowaliśmy naszą pierwszą akcję. Czas na stworzenie kolejnej o nazwie otwórz rolety.
6. W szczegółach kolejnego kanału powtarzamy czynność. Wybieramy grupę rolet i ustalamy parametr, odsłoń. Po nazwaniu akcji zapisujemy zmiany.
7. Gotowe. Kolejne akcje nie będą nam już potrzebne. Możemy je wyłączyć, tak aby wejścia nie były aktywne (nie ma potrzeby, ale jak ktoś lubi porządek, to bardzo proszę).
8. W szczegółach kolejnego wyzwalacza (kanału) wystarczy zmienić funkcję na Brak.
9. Po zapisaniu zmian wejście sterujące będzie nieaktywne.
10. Nasze akcje zostały poprawnie skonfigurowane. Po chwili sterownik będzie aktywny i od teraz można zacząć sterować centralnie wszystkimi roletami.
Na koniec przedstawię Wam jak wygląda strona konfiguracyjna RNW-01 (jak tu przejść zobaczycie na 192.168.4.1). W tym miejscu ustawiamy, z jakim przyciskiem ma działać RNW-01 oraz czas pomiędzy kolejnymi naciśnięciami i przytrzymaniem przycisków.
Interfejs 4-wejść RNW-01 to idealne rozwiązanie do wykonania sterowania centralnego rolet oraz sterowania grupą oświetlenia. Dzięki niemu będziecie w stanie kontrolować każdy sterownik systemu Supla. Ogranicza nas tu tylko nasza wyobraźnia. Polecam śledzić ten wątek, w którym inni użytkownicy przedstawiają, jak wykorzystują ten nadajnik.
Na koniec zostawię link do strony producenta: RNW-01. Jestem ciekawy, do czego wykorzystalibyście ten nadajnik? Podzielcie się komentarzem.
Aktualizacja na dzień 30.10.2021:
Od dnia 30.10.2021 wyzwalacze akcji dostępne są również dla innych modułów Supla ZAMEL. Na samym początku to:
- SRW-01
- ROW-01
- ROW-02
- ROW-02M
- ROW-04M
- SRW-02M
Urządzenia wystarczy zaktualizować, aby móc korzystać z nowego rozwiązania. Jak wykonujemy aktualizację softu w modułach Supla Zamel?
Pełna jawność. Jako pracownik firmy ZAMEL, opisuję w moim blogu produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa. Niektórzy mogą zobaczyć w tym wpisie promocję marki ZAMEL i mają do tego pełne prawo.
Witam
Czy RNW-01 może sterować modułem SBW-02 ?
Pytam bo nie ma go na liście.
Tak, obsługuje.
Witam!
Czy sterownikiem SRW-03 będę mógł sterować trzema żaluzjami?
Sterownik SRW-03 jest przeznaczony do sterowania 3 roletami oraz 1 kanałem wyjściowym np. oświetleniem. Do sterowania np. centralnego warto wykorzystać RNW-01.