Budując dom lub remontując mieszkanie prędzej czy później dojdziemy do etapu wykonywania instalacji elektrycznej. Musimy zaplanować miejsca, w których będzie zainstalowany nasz osprzęt elektryczny oraz oświetlenie i urządzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie nie sposób o wszystkim pamiętać lub z czasem dochodzimy do wniosku, że przydałby się jeszcze ten dodatkowy łącznik, który włączy nam światło.
Pełna jawność. Jako pracownik firmy ZAMEL, opisuję w moim blogu produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa. Niektórzy mogą zobaczyć w tym wpisie promocję marki ZAMEL i mają do tego pełne prawo.
Co robić w takiej sytuacji?
Możemy wykonać dodatkową bruzdę, położyć przewód lub zdecydować się na rozwiązanie nieinwazyjne i zamontować bateryjny nadajnik klawiszowy, który bezprzewodowo uruchomi Twoją lampę czy też zasteruje roletą.
RNK-24 – radiowy nadajnik klawiszowy
Nadajnik klawiszowy, który wysyła sygnały sterujące do odbiorników puszkowych i modułowych. Realizuje takie operacje jak załączenie/wyłączenie, rozjaśnianie/ściemnianie, sterowanie roletami okiennymi czy też bramą. Dodatkowo może też wysyłać informację o temperaturze w połączeniu z funkcjonalnością kontrolera EFC-01. Nadajnik ten jest bardzo podobny do tradycyjnych łączników instalacyjnych. RNK-24 jest zasilany bateryjnie, dzięki czemu przy braku okablowania mamy możliwość jego zainstalowania praktycznie w każdym miejscu.
Gdy słyszymy, że coś pracuje na baterie to mamy obawy, że będzie działać bardzo krótko. Akurat inżynierowie firmy ZAMEL stworzyli klawisze, które działają 2-3 lata podczas normalnego użytkowania. Wydaje mi się, że jest to przyzwoity wynik w zamian za wygodę jaką oferują.
Montaż RNK-24
Mamy tutaj dwie opcje:
- montujemy za pomocą wkrętów dołączonych do nadajnika,
- stosujemy taśmę dwustronną.
W moim wypadku zainstalowałem u siebie nadajnik, który sterował roletami. Akurat miejsce, w którym wcześniej zaplanowałem okazało się mniej wygodne niż zakładałem. Skorzystałem z takiego nadajnika, aby nie musieć specjalnie kłaść kolejnego przewodu. Tym o to sposobem mogę w wygodny sposób sterować roletą z miejsca, które uważam za najlepsze.
Wybrałem opcję montażu na taśmie dwustronnej, aby nie musieć wykonywać dodatkowych otworów.

Teraz pozostało zamontować centralnie na środku.

I voilà. Mamy gotowy przycisk na ścianie.

Prawda, że proste? Teraz mogę sterować moimi sterownikami rolet SRP-22 wraz z ich obsługą przez Internet. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby aktywować sobie dodatkowy czujnik temperatury w klawiszu, dzięki czemu wiem jaką temperaturę w mojej kuchni.
Nadajniki RNK-24 mają możliwość parametryzowania 4 przycisków – umożliwiają sterowanie odbiornikami oraz dają możliwość sterowania określonymi scenami przy współpracy z kontrolerem EFC-01. Jeśli jednak nie mamy potrzeby posiadania nadajnika z 2 klawiszami to możemy wykorzystać RNK-22 (1-klawiszowy).


Dla osób, które nie potrzebują sterowania przez Internet z obsługą przez kontroler to firma ZAMEL oferuje urządzenia radiowe systemu EXTA FREE. Nadajniki, które działają bezpośrednio z odbiornikami EXTA FREE (proste sterowanie radiowe).
Oczywiście są również inne nadajniki, nie tylko w formie klawiszy, ale i cała grupa pilotów, nadajników puszkowych i modułowych, ale o tym więcej innym razem…
Chcesz dowiedzieć się o innych elementach systemu? Odwiedź kanał YouTube systemu EXTA LIFE.
Pełna jawność. Jako pracownik firmy ZAMEL, opisuję w moim blogu produkty tej firmy. Chcę podkreślić, że jest to moja prywatna inicjatywa. Niektórzy mogą zobaczyć w tym wpisie promocję marki ZAMEL i mają do tego pełne prawo.
Zostaw odpowiedź